Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Dulovce

20. 8. 2009

DULOVCE, dekanát Hurbanovo, Trnavská arcidiecéza, INÉ NÁZVY: Uj - Gyalla - 1773, 1786, Uj - Gyálla - 1808, Újgyalla - 1863 - 1913, 1938 - 1945, 1920 - 1938, Nová Ďala - 1927, 1945 - 1948, Új Gyalla - 1945 - 1948, Dulovce 1948, maď.: Újgyalla, Gyalla, nem.: Neudalla, ADRESA: RKFÚ, Novozámska 26, 946 56 Dulovce, tel.: 035/ 768 31 22, http://www.dulovce.ocu.sk/kostol.html, KŇAZ: Polák Ľubomír, Mgr., (od 1. 7. 2006 - aj k r. 2009), PREDCHODCOVIA: 30. 6. 1957 - 1972 - Hrubý Július, 1972 - Izák Marek, december 1987 - júl 1988 - Farkas Ladislav, 1. 8. 1988 - Konček Otto, 1. 3. 1993 - 30. 6. 2006 - Mrkva František, RODÁCI: Szabó Ľudovít (1. 3. 1910), Szabó Baltazár (21. 10. 1912), Hegedüs Gašpar (14. 7. 1942), Habara Gašpar (1965), HROBY KŇAZOV: Izák Marek (17. 9. 1987), Szabó Baltazár (zomrel 27. 6. 1962 v Thajsku, Njamarskej republike), Szabó Ľudovít (22. 2. 1997), OBYVATEĽSTVO (k r. 1993): 1 877, 1 692 rím. kat., 31 krstov, 15 sobášov, 26 pohrebov, národnostné zloženie (k r. 2001): Slováci - 96,36 %, Maďari - 2,89 %, Česi - 0,48 %, Rómovia - 0, 05 %, náboženské zloženie (k r. 2001): rímski katolíci - 88,22 %, bez vyznania - 9,31 %, evanjelici - 0,86 %, grécki katolíci - 0,32 %, Kostol sv. Lukáša (1872), Z HISTÓRIE: Farnosť zriadená 30. 6. 1957 odčlenením z farnosti Svätý Peter, obec sa osamostatnila od Hurbanova asi v v 14. stor., dovtedy bola jeho osadou, roku 1669 Turci obec celkom vyplienili, v roku 1690 začali osadu dosídľovať Csúzyovci Slovákmi z Považia a moravsko - slovenského pohraničia

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Hegedüs

(Admin, 8. 11. 2010 23:39)

Ďakujem, doplnil som:

HEGEDÜŠ GAŠPAR, foto: http://www.rkfu.sk/storage/200802251708_hegedus.jpg, narodený 14. 7. 1942 v Dulovciach, ordinovaný 14. 2. 1965 v Bratislave, 1965 - kaplán Nová Baňa, 1966 - kaplán Zvolen, 1969 - kaplán Hriňová, 1969 - správca farnosti Sása, 1972 - správca farnosti Krupina, 1990 - farár Oslany, 1991 - invalidný dôchodca, 1991 - na odpočinku - Dulovce, 1993 - farár Sklené Teplice, 1995 - štúdium v zahraničí, 1998 – aj k 14. 7. 2002 - Georgia, USA, k 30. 1. 2005 - Hampton, Virginia (USA), k 14. 7. 2007 – na odpočinku USA, k r. 2009 – Savannah, Georgia, USA, PRÍSLUŠNÝ K BANSKOBYSTRICKEJ DIECÉZE

Dulovce

(Pavol Párničan, 8. 11. 2010 22:17)

K rodákom z Duloviec patrí aj Gašpar Hegedus, nar. 14.7.1942, ord. 14.2.1965 za BB diecézu, teraz pôsobí v USA.